Centrem města? Noční můra pro lidi na vozíku

21. 04. 2022
Centrem města? Noční můra pro lidi na vozíku

Společností jsou vozíčkáři často vnímáni jako chudáci, nebo bývají naopak nemístně adorováni, pokud zvládají práci, školu, rodinu a další aktivity. Ráda bych z pohledu vozíčkáře čtenářům přiblížila některé naše strasti. Možná tak lépe pochopí, proč nemůžeme venku fungovat tak, jako zdraví lidé. A nejedná se pouze o chůzi.

Lidem na vozíku minimálně polovina těla nefunguje, končetiny se nedokrvují, vznikají chronické potíže, které mnohdy ztěžují život více než samotná nepohyblivost. Prohlubují se bolesti páteře, dochází k únavovým zlomeninám, dekubitům. Ochrnutá mícha znamená i částečné ochrnutí vnitřních orgánů, včetně močového měchýře. Musíme užívat medikace, hlídat si pitný režim, a hlavně zajistit včasnou návštěvu toalety.

Vozíčkáři chtějí žít stejně jako ostatní.. Dostat se na kulturní akce, sportoviště, úřady, k lékaři, vyzvednout děti a cestovat. Nemyslet na to, kolik času navíc si plánovat na přesun z bodu A do bodu B. Netrápit se tím, zda je po cestě nebo v cílové destinaci přístupná toaleta. A právě v oblasti bezbariérových toalet má centrum Prahy stále velký deficit.

Ano, do historických budov se člověk na vozíku dostává těžko. S čím se ale nemohu smířit, jsou nově rekonstruované a nové stavby, jež nesplňují normy bezbariérové stavební vyhlášky. Odstraňovat potom chyby je mnohem nákladnější než dodržet požadované normy od začátku.

Snadný přístup není určen pouze vozíčkářům. Hodí se rodičům s kočárky, méně pohyblivým seniorům, lidem se zlomenou nohou, ocení ho naši nevidomí spoluobčané. Centrum Prahy stále není přizpůsobené nezávislému pohybu místních i zahraničních pohybově omezených osob, což není dobrá vizitka hlavního města.

S novými obyvateli z Ukrajiny, přibyli i zdravotně postižení lidé, snad se tedy situace začne řešit více. Chceme-li být civilizovanou společností s respektem ke všem lidem bez rozdílu, není jiná možnost.

Ema Rónová je externí spolupracovnice

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Všechny čarodějnice na Kampě letos přežily
03.05.2022

Všechny čarodějnice na Kampě letos přežily

Noc před Prvním májem je tradičně zasvěcena pálení čarodějnic. Zvyk, dlouho udržovaný spíše na venkově, si před lety našel cestu i na Prahu 1, kde díky spolkové činnosti patří mezi tradiční akce. Piráti z Prahy...