Správkyně školy v přírodě v Janově nad Nisou způsobila škody za miliony, radnice nechce věc s policií řešit

07. 06. 2022
Správkyně školy v přírodě v Janově nad Nisou způsobila škody za miliony, radnice nechce věc s policií řešit

Praha, 7. června 2021 – Zatímco současná radnice Prahy 1 pod vedením starosty Petra Hejmy (STAN) již téměř tři roky bagatelizuje nekalosti bývalé správkyně dvou objektů Prahy 1 v Janově nad Nisou, policie k dané záležitosti 24. května 2022 zahájila úkony trestního řízení pro podezření z podvodu. Škoda, kterou správkyně Praze 1 způsobila, je odhadována na řádově miliony korun. Policie si stěžuje na nečinnost radnice, která se doposud k trestnímu oznámení z neznámých důvodů odmítá připojit.

Z analýzy zastupitele Davida Bodečka (Piráti), jejíž součástí jsou správkyní zatajené objednávky a faktury, vyplývá, že se dnes již bývalá správkyně Irena Mühlová dopustila podvodu. Místo toho, aby v souladu se smlouvou objekty sloužily výhradně dětem z Prahy 1, byly v minulosti využity k ubytování hostů tzv. načerno. V předchozím volebním období mezi ně patřili například úředníci z Ministerstva pro místní rozvoj. Zisky z ubytování nelegálních hostů si správkyně ponechala, přičemž smlouva s Prahou 1 jí přikazovala všechny hosty řádně hlásit a peníze ihned po skončení pobytu posílat na účet městské části.

Po dobu více než deseti let veškeré náklady na správu a provoz objektů, měsíčně ve výši až půl milionu korun, hradila Praha 1. „Vedení radnice je dlouhodobě zdrženlivé a odkazuje se na interní audity, k jejichž zpracování byly v minulosti ze strany správkyně dodány neúplné a zfalšované podklady. Kompetentní osoby naší radnice mají již delší dobu vše potřebné k dispozici. Nechápu, proč místo toho, aby se radnice k trestnímu oznámení z letošního ledna připojila, správkyni nejprve hájila a nyní se odkazuje na nově zadaný interní audit. Jeho výsledkem nemůže být nic jiného, než že správkyně opakovaně porušila smlouvu s Prahou 1,” popisuje Bodeček.

Podle našich informací radnice najala k posouzení pochybení správkyně externí právní kancelář Seifert a partneři. Místo toho, aby spolupracovala s policií a přihlásila se o škodu v řádech milionů korun, najímá městská část právníky za peníze daňových poplatníků, aby hledali řešení, jak obhájit podnikatelskou nenažranost Ireny Mühlové.

Na další peníze v souvislosti s objekty Prahy 1 v Janově si Mühlová přišla v roce 2020 v době pandemie covid-19. V rámci kompenzačního bonusu Antivir jí přišlo na konto více než 1,5 milionu korun, jak vychází z odpovědí ministerstva práce. A to přesto, že si od MČ nechala vyplatit správcovskou odměnu v plné výši a nijak se o pomoci státu nezmínila.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Všechny čarodějnice na Kampě letos přežily
03.05.2022

Všechny čarodějnice na Kampě letos přežily

Noc před Prvním májem je tradičně zasvěcena pálení čarodějnic. Zvyk, dlouho udržovaný spíše na venkově, si před lety našel cestu i na Prahu 1, kde díky spolkové činnosti patří mezi tradiční akce. Piráti z Prahy...

Centrem města? Noční můra pro lidi na vozíku
21.04.2022

Centrem města? Noční můra pro lidi na vozíku

Společností jsou vozíčkáři často vnímáni jako chudáci, nebo bývají naopak nemístně adorováni, pokud zvládají práci, školu, rodinu a další aktivity. Ráda bych z pohledu vozíčkáře čtenářům přiblížila některé naše strasti. Možná tak lépe pochopí, proč...