Výzva Pirátů Praha 1 Radě hlavního města Prahy

Jak obhájit neobhajitelné? Na náměstí nelze stavět proti vůli občanů, beze změny územního plánu a v rozporu s charakterem lokality.
Vážení radní hlavního města Prahy, dovolujeme si Vás takto veřejně oslovit s výzvou, abyste velice zodpovědně zvážili a prověřili všechny argumenty pro a proti výstavbě nového domu na náměstí Miloše Formana, jak žádá investor WIC Prague a.s. dle projektu TaK Architects s.r.o. nazvaný „Staroměstská brána“ v aktuálně podané žádosti o vydání územního rozhodnutí.
Záměr zcela bezprecedentně v režimu netransparentní „participace“, v rozporu se závazným Regulativy funkčního a prostorového uspořádání území hlavního města Prahy a navzdory veřejnému odporu, který už jednou posbíral v petici v roce 2017 celkem 2000 podpisů a aktuálně v nové petici sbírá podpisy znovu, usiluje o výstavbu nové budovy na náměstí v památkové rezervaci na základě chybného závazného stanoviska odboru územního rozvoje MHMP.
Participace
Nestandardně samotným investorem organizovaná “participace” s občany proběhla formou dotazníku s předem zvolenými otázkami i škálou odpovědí. O tom, jestli se má nebo nemá na náměstí stavět, v ní však nepadlo ani slovo. Nyní investor a jeho architekt výsledky “participace” prezentují tak, že proti výstavbě na náměstí nikdo neprotestoval. Místní již ale jednou v roce 2017 v počtu 2000 podpisů jasně řekli, že si zástavbu posledních volných veřejných prostor v hustém centru nepřejí a aktuálně organizují petici novou.
„Transformační“ stabilizované území
Závazné stanovisko odboru územního rozvoje MHMP obhajuje neobhajitelné - možnost stavět na veřejném prostranství. Celou argumentaci zakládá na nedoloženém svévolném tvrzení, že piazzeta hotelu InterContinental, od roku 2018 Náměstí Miloše Formana, je tzv. transformačním územím. Není a takový postup je nezákonný. Transformační a rozvojová území jsou jednoznačně definována zásadami územního rozvoje či územním plánem. Hotel InterContinental a jeho okolí jsou dle územního plánu stabilizovaným územím (území bez koeficientu). Viz Prostorová regulace. Náměstí Miloše Formana je dle územního plánu nezastavitelným územím. Odbor územního rozvoje v argumentaci obhajující výstavbu na náměstí využívá podmíněně přípustné využití plochy DU (urbanisticky významné plochy a dopravní spojení, veřejná prostranství) a to možnost kompenzace nově zastavěných ploch jejich nahrazením v přilehlé funkční ploše. Zastavovat veřejné prostranství formou kompenzace lze však pouze v transformačních či rozvojových území, nikoli stabilizovaných. Viz str. 24 textové části územního plánu.
Charakter lokality
Klíčovou otázkou k posouzení přitom je, zda komerční prosklené objekty prodejen „Concept store“ a „Brand store“, které navazují na necitlivou architekturu hotelu a které svou solitérní polohou na náměstích konkurují jak Staronové synagoze, tak dalším sakrálním stavbám v okolí, nejsou v rozporu s charakterem lokality, která je typická blokovou cihlovou zástavbou s domy s okny, sedlovými střechami a tradičním architektonickým tvaroslovím. Tím se odbor územního rozvoje MHMP ve svém stanovisku ale vůbec nezabýval.
Záměr vlastníka stavět na úkor veřejných prostranství spolu s nezákonným postupem odboru územního rozvoje v rozporu se zájmy obyvatel a města jsou opravdu nebezpečným a nepřípustným precedentem.
Olga Sklenářová
předsedkyně Místního sdružení Pirátů Prahy 1
31.1. 2021
Příloha
Výkres č. 4. Plán využití ploch
Výkres č. 37. Vymezení zastavitelného území
Nový dům na náměstí Miloše Formana?
Pohled
Situace
Současný stav volného náměstí Miloše Formana bez domu