Byty jako dárkové zboží pro členy Top 09

20. 08. 2018
Byty jako dárkové zboží pro členy Top 09

MČ Praha 1, jejímž starostou je Oldřich Lomecký z TOP 09, prodala člence a kandidátce TOP 09 Kateřině Hamr městský byt za devítinu tržní ceny. Ta se ho o rok později zbavila se ziskem 6,5 milionu korun.

Člen Pirátů David Bodeček již v minulosti upozornil na to, že při prodeji bytů v rámci výběrových řízení byly bytové jednotky Městskou částí Praha 1 prodávány pod cenu obvyklou. Průběh realizovaných výběrových řízení na prodej bytových jednotek aktuálně prošetřuje policie. Jednalo se o prodej libovolným osobám, nikoliv nájemníkům. Bez znaleckých posudků, které by určily reálnou cenu bytu.

Nyní mají Piráti důkazy, že se neměří stejným metrem ani při privatizaci bytů stávajícím nájemníkům. Některým kupujícím se posléze dostává neoprávněných výhod. Kateřině Hamr, člence strany TOP 09 kandidující v  letošních volbách, v roce 2016 Praha 1 privatizovala bytovou jednotku na Novém Městě o ploše 66 m2 za částku 852 000 Kč. V kupní smlouvě uzavřené s  Prahou 1 byl původně zakotven zákaz zcizení, tedy i dalšího prodeje, na pět let, což je v takových případech obvyklé. Tento zákaz byl však vzápětí odstraněn, a to jeho ručním přeškrtnutím, k čemuž úřednice Prahy 1 připojila svůj podpis a kulaté razítko úřadu. To paní Hamr umožnilo, aby o rok později bytovou jednotku prodala za částku 7 249 000 Kč, tedy 8,5krát vyšší. „Není normální, aby městská část prodala byt s 90% slevou člence koaliční strany a umožnila jí tak bezpracně si vydělat 6,5 milionu korun na úkor městské kasy. Takováto malá domů ze strany TOP 09 je podle nás odporná a naprosto nepřijatelná,“ kritizuje člen Pirátů David Bodeček, který případ odhalil.

Výhody, které aktuální vládnoucí strana TOP 09 na Praze 1 svým členům poskytuje, jsou nemalé. Piráti prostřednictvím Bodečka již v březnu letošního roku upozornili jak tajemníka úřadu, tak také radního pro majetek Tomáše Macháčka (TOP 09) na neadekvátní zásah do kupní smlouvy Kateřiny Hamr a dali podnět k jejímu prošetření. Kateřina Hamr tímto způsobem mohla získat neoprávněnou výhodu oproti jiným, „běžným“ občanům Prahy 1. Do dnešního dne záležitost nebyla tajemníkem ani radním Macháčkem objasněna.


Pirátské listy Praha 1 ke stažení zde (velikost 6,7 Mb).


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články