Nemocnice na Františku

23. 05. 2018
Nemocnice na Františku

V listopadu loňského roku se v tichosti pokusila radnice Prahy 1 v koncesním

řízení pronajmout Nemocnici Na Františku na 35 let soukromému subjektu ke komerčnímu vyuižití. Pirátům se nelíbila nepřiměřeně dlouhá doba pronájmu, která nebyla nijak zdůvodněna. Smlouva také obsahovala pro radnici nevýhodné podmínky, například možnost předčasného ukončení ze strany města byla téměř vyloučena.

Podstatným faktem, proti kterému však Piráti hlavně bojovali, bylo ohrožení dostupných zdravotnických služeb pro občany nejen Prahy 1, ale i Prahy 7, která na svém území žádnou nemocnici nemá. Piráti uspořádali protestní happening, občané podepisovali petici a mnoho Pirátů pak vystupovalo na jednáních zastupitelstva se svými interpelacemi. S podporou zastupitelstva Prahy 7 i většiny zastupitelů na Magistrátě se podařilo vše zvrátit a 31. ledna radnice na svém zasedání kapitulovala. Koncesní řízení bylo zastaveno a magistrát se zavázal, že bude nemocnici spolufinancovat, aby ji i nadále mohla provozovat městská část.

Vedení Nemocnice Na Františku však pronásleduje “smůla”. Začátkem července byl nucen odstoupit její dosavadní ředitel Robert Zelenák kvůli obvinění z  manipulací s veřejnou zakázkou. Tentokrát se jednalo o tendr na dodávku služeb. Daniel Hodek, místostarosta a zastupitel za ČSSD, který má tuto oblast na starosti, se za bývalého ředitele sice postavil, nicméně řekl, že obviněný člověk nemůže nadále na takovém postu působit.

Na svém jednání 17. července, pověřila Rada vedením Nemocnice Na Františku MUDr. Davida Erharta. Doufejme, že se své práce zhostí lépe než jeho předchůdce, který údajně plnil přání pánů Střítezského a Hodka. Piráti kauzu Nemocnice Na Františku nepřestanou sledovat ostřížím zrakem. Než se po volbách vymění nechvalně proslulí členové zastupitelstva, ještě se na radnici může ledacos potichu upéct, co by pro občany mohlo mít nepříjemné důsledky.

Nadějná varianta je, že v roce 2019 by měla NNF přejít pod Magistrát.


Pirátské listy Praha 1 ke stažení zde (velikost 6,7 Mb).


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články