Státní zástupkyně Krützner před soudem. Pronájem obecního bytu kryla smyšlenými kamarádkami

10. 06. 2021
Státní zástupkyně Krützner před soudem. Pronájem obecního bytu kryla smyšlenými kamarádkami

Obvodní soud pro Prahu 5 projednával případ státní zástupkyně Sylvy Krützner, která čelí obžalobě z krácení daní. Podle dozorového státního zástupce Jana Fuchse nepřiznala finančnímu úřadu příjem z prodeje bytu s cílem vyhnout se povinnosti uhradit daň z příjmu.

Původně služební byt o rozloze 73 m² na Praze 10 jí byl přidělen coby právní čekatelce. O čtyři roky později jej od městské části odkoupila za 891 tisíc korun. Po dalším roce a půl byt prodala dalšímu majiteli za 3,4 milionu.

Krützner u soudu vypověděla, že se necítí vinna. Uvedla, že od daně byla osvobozená, protože v bytě před prodejem bydlela.

„V tom bytě jsem od roku 2008 do roku 2014 skutečně bydlela. Měla jsem tam trvalý pobyt, chodila mi tam pošta. Je pravdou, že v určitých obdobích tam se mnou bydlely spolubydlící – přítelkyně,“ řekla. Po výpovědích údajných přítelkyň se ale ukázalo, že přidělený byt pronajímala.

Nájemné chtěla v hotovosti

Ženy u soudu uvedly, že byt jim nabídla sama Krützner prostřednictvím odpovědi na jejich inzerát. Sama od nich pak inkasovala nájemné v hotovosti a to v době, kdy jí byt nepatřil. Není jasné, jak tento příjem Krützner danila. „Byt jsme užívaly já a kamarádka. Platily jsme měsíční nájem, a to v hotovosti. Paní Krützner se občas zastavila na návštěvu, třeba jenom pro poštu nebo pro nájem. Nikdy tam nepřespávala,“ popsala jedna z bývalých nájemnic.

Podle zastupitele MČ Praha 1 Davida Bodečka, který na nekalé jednání Krützner upozornil už v souvislosti s kauzou bývalého starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, státní zástupkyně o svém bydlišti lhala už v žádosti o přidělení služebního bytu.

„V žádosti zcela lživě uvedla, že nájemní smlouvu k bytu, kde v té době žila, má pouze do roku 2007. Přitom tento byt nikdy neopustila, protože zde žila a stále žije se svým manželem,“ uvedl již dříve Bodeček.

Krützner u soudu výpovědi nájemnic označila za účelové a namířené proti její osobě. Ty však uvedly, že k obžalované mají neutrální vztah bez důvodu ji škodit. Výpovědi svědků byly natolik věrohodné, že Krützner a její právní zástupce narychlo na příští jednání ohlásili jako svědka daňového poradce, který měl obžalovanou ujistit, že žádnou daň z prodeje bytu platit nemusí. Jízdenka jako důkaz čestnosti

„Jsem člověk řádný, člověk svědomitý, jsem státní zástupkyní Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6. Vždy jsem vykonávala svou práci řádně. Nikdy nic by mi nestálo za to, abych přišla o svůj morální kredit, o funkci státní zástupkyně, kterou považuji za své poslání,“ obhajovala se Krützner. Svědectvím o bezúhonnosti měla být také výpověď její bývalé kolegyně Jany Maršnerové. Na dotaz Krützner, jak ji vnímala, pokud jde o její morálku a vztah k povinnostem, Maršnerová odpověděla, že když Sylva jela na oběd tramvají byť i jen jednu zastávku, vždy si koupila lístek.

„Lístek stojí pár korun. Pokud jde o morální kredit paní Krützner, už tím, že pronajímala obecní byt a vydělávala na tom, o něj přišla,“ komentuje její slova Bodeček.

Podobně jako jeho manželka před soudem vypovídal také Richard Krützner, kdy uvedl, že manželku v bytě na Praze 10 pravidelně navštěvoval.

„Pokud manžel Sylvy Krützner uvedl pravdu, musel by se v té době dopouštět trestného činu porušování domovní svobody, když by pobýval v bytě bez souhlasu nájemnic. Buď se tedy manžel Sylvy Krützner dopustil trestného činu porušování domovní svobody nebo trestného činu křivého svědectví, což se jeví jako pravděpodobnější,“ komentuje Bodeček s nadsázkou Krütznerovu výpověď, která je v rozporu s pronajímáním bytu třetím osobám. Jako rodinný příslušník obžalované vypovídat nemusel, mohl zvolit mlčení. Navíc, zmínka o záměru služební byt privatizovat je i v předmanželské smlouvě manželů Krütznerových z roku 2009, kde je uvedeno, že až se byt zprivatizuje, bude ve vlastnictví Sylvy Krützner.

Krützner odstavena mimo službu

Za zkrácení daně je sazba šest měsíců až tři roky vězení. Soud Krützner původně uložil trestním příkazem peněžitý trest 360 tisíc korun, podala ale odpor, a proto se případ nyní projednává ve veřejném hlavním líčení, které bude pokračovat 28. července.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Krützner koncem loňského května dočasně zprostila služby, a to do skončení trestního stíhání.

Sylva Krützner jako státní zástupkyně v roce 2016 odložila trestní oznámení Davida Bodečka, kterým se bránil trestnímu oznámení tehdejšího starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09), který tvrdil, že Bodeček je spolčen s policejním vyšetřovatelem a společně zastrašují zastupitele a úředníky na Praze 1. Bodeček považoval Lomeckého trestní oznámení jako pokus o umlčení jeho kritiky k systému podivných prodejů obecních bytů na Praze 1, ve kterých právě Lomecký sehrál jednu z hlavních rolí. Dnes již víme, že exstarosta prokazatelně v řádech milionů korun poškodil Prahu 1.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články